


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Hold Current | 60 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 20 mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 700 mV |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 160 A |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 800 V |
| On-State Voltage | 1.2 V |
| On-State Current | 16 A |
Stock: 3058
Distributors
pcbx
Unit Price$1.53158
Ext.Price$1.53158
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.53158 | $1.53158 |
| 10 | $1.21066 | $12.10660 |
| 25 | $1.12714 | $28.17850 |
| 50 | $1.04938 | $52.46900 |
| 100 | $0.89890 | $89.89000 |
| 300 | $0.84943 | $254.82900 |
| 500 | $0.80268 | $401.34000 |
| 1000 | $0.75233 | $752.33000 |
